Bez této potraviny si náš jídelníček neumíme vůbec představit. Ať už jako potravinu určenou k přímé spotřebě, nebo jako pojivo do buchet, pečiva nebo těstovin. Má velmi vysoké množství živin, je tudíž jednou z nejhodnotnějších potravin. Navíc má vysokou stravitelnost. Vejce je tvořeno bílkem, který se skládá z 90% vody a 10% bílkovin, a žloutkem (zhruba 50% vody, 40% tuků a zbytek minerály a sacharidy). Zatímco bílek má velmi málo kalorií, žloutek je díky obsahu tuků nositelem energetické vydatnosti. V případě diety byste se tedy měli žloutku vyhnout.
Co vejce obsahují
- Lehce stravitelné bílkoviny s širokým obsahem esenciálních aminokyselin, které mají vliv např. na imunitu
- Nasycené a nenasycené tuky („dobrých nenasycených je víc“), fosfolipidy, např. tolik diskutovaný cholesterol, ale také lecitin, který mimo jiné brání ukládání cholesterolu
- Minerály (např. železo, zinek, fosfor, draslík, selen)
- Vitamíny (všechny kromě vitamínu C)
Obsah některých nenasycených tuků, minerálů a vitamínů lze ovlivnit složením krmiva slepic.
Kolik vajec denně sníst
Poslední výzkumy ukazují, že obsah „špatného“ cholesterolu v organismu je dán především geneticky, tedy genetickou schopností těla jej tvořit a odbourávat. Pro většinu lidí je tedy přiměřená konzumace 1-2 vajec denně bezpečná.
Označování vajec
Na skořápce vajec byste měli najít označení vejce, které udává:
- Způsob chovu
- Zemi původu
- Místo, kde bylo vejce sneseno
- Velikost vejce S, M, L, XL (ne vždy je uvedeno)
Takže označení 3-CZ-7601 znamená:
3 – vejce bylo sneseno nosnicí chovanou v kleci (0 – volný venkovní bio chov, 1 – volný venkovní chov, 2 – chov v halách s volným pohybem)
CZ – vejce bylo sneseno v ČR
7601 – vejce bylo sneseno v hospodářství Strakonice
Dalším označením je tzv. hmotnostní třída:
S = do 53g
M = 53 – 63 g
L = 63-73 g
XL= nad 73 g
A jakostní třída:
Extra A = vejce stará 2- 7 dní
A = tříděná konzumní vejce stará 8 -20 dní
B = netříděná směs malých i velkých vajec, která mohla být chladírensky skladována nebo konzervována
Jak poznat čerstvé vejce
- Minimální doba trvanlivosti vejce je 28 dní od jeho snesení, přičemž týden před koncem této doby by se již podle zákona vejce neměly prodávat, tzn. nekupujte vejce starší 20-ti dní.
- Nelze se řídit barvou žloutku, který může být dobarvován karotenem v krmivu
- Po ponoření do vody se musí vejce držet u dna, pokud plave na hladině je zkažené
(vzduchová kapsa ve vejci je u zcela čerstvého vejce velmi malá, proto se vejce drží u dna, týden staré vejce se u dna staví na špičku, u 3-týdenního starého vejce je kapsa velká, proto vejce plave u hladiny)
- Po rozklepnutí musí být žloutek pevný, nesmí se roztékat a musí jej stejnoměrně obklopovat bílek (v případě zcela čerstvého vejce). Pokud se žloutek přibližuje někde k okraji bílku, jedná se o týden staré vejce, pokud se rozteče, je vejce více než 3 týdny staré
Uskladnění vajec
-Vejce skladujte maximálně 4 týdny od snůšky
-Vždy by měly být špičkou dolů (na opačném konci vejce se nacházejí póry, kterými vejce přijímá vzduch, zůstane tak déle čerstvé)
- Skladujte je na nechladnějším místě lednice (ne ve dveřích lednice) při teplotě 5-8°C. Vejce by neměla být vystavována prudkým změnám teploty, při kterém dochází k jejich orosení, což může vést ke vzniku plísní
- Vedle vajec neskladujte aromatické potraviny. Vejce mohou díky pórům pachy nasáknout.
- Vejce nesmí být vystavena přímým slunečním paprskům
- Ideální je skladování v plastových obalech
- Pokud nechcete vejce ihned spotřebovat, neomývejte skořápku. Obsahuje ochrannou vrstvu, která chrání vejce před mikroorganismy