11. LISTOPAD
Svátek sv. Martina se 11. listopadu slaví už od 7. století, kdy patřil mezi nejoblíbenější svátky, jelikož se konala pravá posvícení se vším, co k nim patří. Tento den oznamoval konec zemědělské sezóny a začátek zimy. Ostatně jak se praví v pranostice, že svatý Martin přijede na bílém koni, tedy „přiveze“ první sníh. Končila sklizeň a lidé přinášeli v průvodu desetinu své úrody, obilí, ovoce a dobytek i drůbež ke zdanění. V dnešní době je 11. listopad neodmyslitelně spojen s hody, na jejichž menu nesmí chybět svatomartinská husa, svatomartinské víno a další pochoutky, jakou jsou tradiční rohlíky plněné mákem nebo povidly.
KDO BYL SVATÝ MARTIN
Svatý Martin se narodil r. 316 jako Martin Tourský. Jeho otec, pohanský římský důstojník, ho už v patnácti letech donutil stát se vojákem. Podle legendy uviděl Martin jedné chladné noci na ulici polonahého žebráka, který žádal o almužnu. Martin peníze neměl, ale chtěl ho ochránit alespoň před chladem, tak rozetnul svůj vojenský plášť na dvě části a jednu mu daroval. Následující noc se mu zjevil Kristus oblečený do jeho kusu pláště. Pravděpodobně pod vlivem tohoto zjevení se Martin rozhodl zasvětit svůj život Bohu. V roce 372 přijal biskupský stolec v Tours, ale i přes své jmenování biskupem žil dále jako mnich v chatrči poblíž řeky Loiry. Zemřel v roce 397 v 81 letech v Candes u Tours.
Svatý Martin je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů a nejčastěji bývá zobrazován na koni s půlkou pláště a žebrákem.
SVATOMARTINSKÁ HUSA
Svatomartinská husa byla posledním masem před šestinedělním adventním půstem. Podle pečené husy předpovídali naši předkové počasí na další zimu. Množství a rozmístění podkožního tuku na těle husy ukazovalo na tužší zimu. Mnohé se také odhadovalo podle stavu kostí. Věřilo se rovněž na to, že čím tmavší je hrudní kost husy, tím blátivější budou Vánoce. Naopak čím světlejší hrudní kost, tím více sněhu napadne.
Spojitost svatého Martina a hus najdeme hned ve dvou legendách. Jedna praví, že Martin ze své skromnosti nechtěl přijmout biskupskou hodnost a schoval se do husince. Hejno hus jej však kejháním prozradilo. Druhá legenda vypráví, že husy svatého Martina rušily při jeho kázání tak hlasitým kejháním, že za trest pykají na svatomartinské tabuli.
Než je husa vhodná na pekáč, vykrmuje se po dobu pěti až šesti měsíců. Dobře vykrmená a upečená husa se obvykle podává s houskovým nebo bramborovým knedlíkem a červeným zelím.
Kromě svatomartinské husy jsou vyhlášenou specialitou i husí játra naložená v husím tuku. Jde o jídlo trvanlivé a velice výživné. Zbydou-li vám husí droby, můžete je zapracovat do paštiky nebo využít na vynikající vývar.
Jak správně upéct husu
Ze všeho nejdříve je důležitý správný výběr svatomartinské husy. Ideální husa je taková, která váží 4–5 kg a pořídíte ji přímo na husí farmě. Můžete si ji také objednat u řezníka.
Nezapomeňte, že s přípravami musíte začít již den předem. Pečení husy zabere sice několik hodin, výsledek je ale o to lahodnější.
1. Husu jeden den před samotným pečením nasolte a okmínujte – jak zvenku, tak zevnitř. Přes noc nechte v chladu odpočinout. Díky tomu maso zkřehne a provoní se kmínem. Do útrob vložte hrušky, jablka, případně švestky. Ovoce maso dochutí a během pečení zajistí dostatečnou vlhkost.
2. Před pečením nechte husu 2–3 hodiny stát při pokojové teplotě, aby se maso vyhnulo teplotnímu šoku.
3. Kůži husy můžete propíchnout z boku vidličkou pro lepší odtékání sádla.
4. Husu pečte zakrytou, pomalu (klidně až 7 hodin) a při nízké teplotě od 100 do 130 °C. Na posledních zhruba 20 minut ji odkryjte, aby se utvořila lahodná křupavá kůrčička.
5. V průběhu pečení odebírejte husí sádlo (má mnohočetné následné využití) a podlévejte maso často výpekem, aby se nevysušilo.
SVATOMARTINSKÉ VÍNO
Na svatého Martina nesmí na stole chybět svatomartinské víno. Jedná se o první vína nového ročníku neboli mladá vína. Název „Svatomartinské víno“ mohou v Česku nést pouze 4 odrůdy, a to Müller Thurgau a Veltlínské červené rané pro bílá vína, Modrý Portugal a Svatovavřinecké pro růžová a červená vína.
Svatomartinská vína jsou typická svou ovocnou chutí, nižším obsahem alkoholu (kolem 12 %) a vlastnostmi suchých a svěžích vín. Tradičně se podávají 11. 11. přesně v 11 hodin.
Tip na víno k huse
Svatomartinské Svatovavřinecké – mladé červené víno granátové barvy. Jde o hladké suché víno nerušené ostrou kyselinou. Může obsahovat mírně oxidu siřičitého. Je to lehké víno, které dokonale doprovodí jemné, byť tučnější husí maso.