ROZDĚLENÍ PŘÍBORŮ PODLE MATERIÁLU
Taky už jste přemýšleli, proč jsou některé příbory víc poškrábané než jiné? Co to je ta často zmiňovaná „osmnáctdesítka“ a proč nerezová ocel rezaví? Důvodem je materiál, ze kterého jsou vyrobeny.
Stříbro je nejkvalitnějším kovem a zároveň nejzdravějším materiálem pro výrobu příborů. Chemickou reakcí s potravinami totiž eliminuje bakterie obsažené v potravinách. Zároveň je však také materiálem nejměkčím, což znamená, že je potřeba o něj dobře pečovat, aby se nepoškrábal. (Přes naše webové stránky je možno zažádat o nabídku stříbrných příborů.)
Alpaka je slitinou mědi , niklu a zinku. Používá se také jako výchozí materiál pro postříbřené příbory.
Příbor z nerezavějící oceli 18/10
Číslo 18/10 označuje poměr chromu a niklu ve slitině. Posuzujeme-li odolnost proti korozi, pak je tento druh oceli nejkvalitnější díky přítomnosti již zmíněného niklu a dalších v malém množství obsažených prvků.
Nikl je však prvkem, který ocel zároveň změkčuje, takže je tento příbor méně odolný proti poškrábání než příbor z jiné oceli.
(viz.linie Jazz, Rock, Vienna, Beta atd. v e-shopu)
Příbor z nerezavějící oceli 18/0
Označení 18/0 znamená 18% obsahu chromu ve slitině a 0% niklu. Tato ocel je oproti 18/10 díky chybějícímu niklu tvrdší, avšak míň korozi vzdornější.
(viz. linie Economic, Catering, Hotel v e-shopu)
13% chromu a 0% niklu zaručuje této oceli vysokou tvrdost a odolnost, avšak menší odolnost proti rezavění. Chemické složení této oceli umožňuje její kalitelnost, což je nezbytné pro dosažení dostatečné tvrdosti u nožů. Čepel nože a nůž monoblok (vyrobený z jednoho kusu) jsou vždy z oceli 13/0, aby nůž vydržel tlak vyvíjený při krájení. Uvádí-li se tedy, že je příbor z oceli 18/10, nůž je vždy alespoň z části z materiálu 13/0.
Lidově nazývaná nerezová či chirurgická ocel je, jak je zřejmé z výše uvedených poměrů antikorozních prvků ( např.18% chromu + 10% niklu u 18/10), pouze marketingovým označením. Zbývajících 72% je stále železo, které koroduje. Tudíž i nerezové příbory mohou za určitých podmínek rezavět. Příbory by se vždy měly ihned po použití oplachovat a to i v případě používání myčky nádobí, aby na nich nezůstávaly zbytky jídla, které mohou korozi spustit.