Snad v každém jídelníčku s nabídkou ryb již v dnešní době naleznete lososa. Tato oranžová, po upečení růžová, ryba, která svou barvu získává v přirozeném prostředí pojídáním korýšů, (na chovných farmách se pro barvu do potravy přidává karoten) je zdrojem spousty tělu prospěšných látek jako jsou omega 3 a 6 mastné kyseliny, vitamíny B a D, selen, draslík atd. Losos je díky své ne příliš výrazné chuti vhodný pro velké množství úprav v různých druzích pokrmů.
Nejčastější použití v kuchyni:
- pečené filé s různými omáčkami a přílohami, (koprovou, holandskou, kaparovou omáčkou, se špenátem, chřestem, houbami atd.)
- s těstovinami, v rizotech, na pizze, zapečený s bramborami
- do zeleninových salátů
- do polévek jako samostatná polévka či lososové knedlíčky
- různé pasty, koktejly, pomazánky
- uzený losos jako předkrm, sendvič, součást rolád nebo chlebíčků
- syrový losos jako carpaccio, tatarák nebo součást sushi apod.
Při pečení je potřeba dávat pozor, aby se losos zcela nepropekl, ale zůstal lehce syrový. Jen tak zůstane šťavnatý.
Nákup ryb:
Na našem trhu se dnes vyskytují především ryby z chovných farem v Norsku. Mraženého lososa seženete v každém větším supermarketu. Před koupí je vždy dobré zkontrolovat podíl masa a vody a také zda jsou vidět kousky ryby, zda to nejsou slisované kostky, do kterých se dávají méně kvalitní odřezky z ryb. Ideální je divoký na udici chycený losos, který má na rozdíl od ryb z farem menší množství tuku. Jeho cena je však poměrně vysoká. Pokud si však chcete dopřát opravdu kvalitní chuťový zážitek, je lepší koupit rybu čerstvou. Tu seženete např. ve specializovaných prodejnách ryb (např. Seefood), v Makru, nebo si jej můžete objednat po internetu s dovozem až domů ( www.pratele-lososa.cz , www.cerstveryby.cz atd.) Pokud nekupujete rybu, kterou před vámi prodejce přímo zabije, je potřeba vždy zkontrolovat čerstvost.
Jak poznáte, že je ryba čerstvá:
- musí se lesknout, nesmí být oslizlá
- žábra musí mít jasně červenou barvu, nesmí být bílá nebo zahnědlá se žlutým mazem
- oči musí mít jasnou barvu, nesmí být zakalené nebo šedivé, měly by být vypouklé
- po píchnutí do ryby se musí důlek během chvilky vyrovnat
- ryba nesmí zapáchat
Jak skladovat čerstvou rybu:
- rybu před skladováním nemyjte. Voda obsahuje chlór, který se může do masa dostat
- namočte utěrku, vyždímejte a rybu do ní zabalte. Pak ji uložte v misce přikryté folií do nejnižší části lednice a každý den utěrku znovu oplachujte a namáčejte čerstvou vodou
- takto uskladněná ryba vydrží až 3 dny
- před úpravou rybu pouze otřete vlhkou utěrkou a solte až po úpravě, aby maso zůstalo šťavnaté
Víte, že na Václavském náměstí probíhá každoročně ku příležitosti Mezinárodního dne kuchařů Mistrovství České Republiky ve filetování lososů? Nejlepší kuchaři ČR zde každoročně soutěží v rychlosti a kvalitě naporcování ryb.