Určitě už jste o RAW FOOD slyšeli. Je to nový trend, který zasahuje čím dál tím větší procento populace. Co to vlastně je? Jedná se o styl stravování, kde se konzumují pouze tepelně neupravené potraviny, případně mohou být sušeny do teploty 42°C, tedy do maximální teploty těla. Pouze při takovém zpracování si potraviny uchovávají všechny pro tělo důležité látky. A co vlastně „rawfoodisti“ jedí?
Ovoce
Pokud možno čerstvé (může být i sušené) a ideálně to, co roste v našem podnebném pásmu. Tropické ovoce přirozeně ochlazuje, je tedy dobré ho konzumovat např.se skořicí, která zahřívá. Vše nejlépe v BIO kvalitě.
Dodává tělu spoustu energie, antioxidanty, hořčiny a je skvělé pro mozek a nervy.
! Pozor! Ovoce je potřeba vždy konzumovat samostatně, tj.minimálně půl hodiny před a po konzumaci ovoce nejíst nic jiného. Jinak dochází ke kvašení, které způsobuje zahleňování a překyselení organizmu.
Zelenina
Opět ideálně čerstvá a z našeho podnebného pásma. V zimních měsících je vhodné pro zvýšení množství vitamínů konzumovat zeleninu kvašenou, tzv.pickles. Opět ideálně v BIO kvalitě.
Dodává tělu živiny, vlákninu, aminokyseliny a minerály. Je skvělá k regeneraci oslabeného organizmu, posiluje svaly a kosti.
Semínka
Všechna jedlá semínka, opět ideálně ta z našeho pásma, jako např. slunečníce, dýně, lněné semínko atd. Semínka mají v sobě inhibitory trávicích enzymů , které brání jejich správnému trávení. Je proto potřeba je vždy před konzumací namáčet. Obsahují také velké množství plísní, proto je dobré je vždy ještě před namočením nasucho rychle opražit na pánvi. (Opražit se musí opravdu rychle a to tak, aby nezhnědla, jinak dojde ke zničení všech prospěšných látek).
V souvislosti se syrovou stravou se také setkáváme s pojmem živá strava, což souvisí právě se semínky. Dokud je nenamočíme, naše tělo si z nich nebude moci vzít jejich užitečné látky, zůstanou pro naše tělo „mrtvou“ potravinou. Proto se musí nejdříve „oživit“ namočením.
Proč zařadit do svého jídelníčku RAW FOOD?
1, Pokud konzumujeme vše v BIO kvalitě, obsahují tyto potraviny minimum toxinů, nezatěžují tudíž naše tělo něčím, čeho se pak musí zbavovat, šetří tím tudíž energii, kterou pak můžeme vydat jinak, kvalitněji
2, Tepelně zpracovaná jídla jsou pro tělo hůř stravitelná, než strava syrová, což opět vede ke ztrátě energie při trávení
3, Vařením dochází ke ztrátě velkého množství prospěšných látek, dochází při něm také ke změně molekulární struktury, což způsobuje úbytek elektromagnetické energie, tedy energie, kterou nám může potravina dodat
4, Dále vznikají při tepelné úpravě různé karcinogenní a nebezpečné sloučeniny, které našemu zdraví škodí
5, Tepelně zpracovaná jídla obsahuje velké množství přídatných látek (éček), solí atd., které našemu zdraví minimálně neprospívají
6. Syrová strava neobsahuje mléčné výrobky, cukry (jen přirozeně se vyskytující), mouku, které zahleňují a způsobují překyselení organismu. Zahlenění je snaha organizmu zbavit se škodlivých látek, které se projevuje opakujícími se nachlazeními. Dále dochází k překyselení organizmu, což vede k různým zánětům (artritida, gastritida atd.)
Období jara až časného podzimu je ideálním obdobím pro zařazení této stravy do svého jídelníčku. Všude je dostatek čerstvé zeleniny a ovoce.
Dopřejte si tedy také alespoň trochu RAW FOOD během dne a pozorujte ten obrovský příliv energie! Dobře „uvařené“ syrové jídla jsou navíc plné chuti, jsou lahodou i pro oko a navíc je jejich příprava poměrně jednoduchá. Základy zvládnete s obyčejným mixérem a troubou.
Recepty najdete již běžně na internetu, např. na http://www.syrova-strava.cz/ nebo si můžete pro začátek třeba objednat oběd na https://www.facebook.com/Missue-Raw-Food-340812089275055/?fref=ts