Sezona jahod je tady. Ačkoliv jsou tyto červené plody k mání téměř po celý rok, od května do července dozrávají jahody v našich zeměpisných šířkách a v tomto období mají tedy nejvýraznější chuť a aroma. Jahody patří k nejoblíbenějším druhům ovoce. Podstatná je jejich široká škála použití – dají se použít na dorty, dezerty, do salátů, knedlíků, jako džemy, marmelády, omáčky, likéry, zmrzliny nebo jen tak, jako čerstvé ovoce.
Jahody jsou tvořeny z 87% vodou. Jsou bohaté na vitamin C, B1 a 2 a karoten. Obsahují také hodně draslíku, vápníku, fosforu a železa. Na ovoce obsahují jahody překvapivě hodně vláknin. Navíc patří k nejméně kalorickému ovoci – 100 g jahod obsahuje jen 32 kalorií, takže bývají doporučovány při dietách. Kromě toho však obsahují jahody také organické kyseliny, na které jsou někteří lidé alergičtí.
Existuje asi sto odrůd jahod, které se mírně liší v barvě I chuti. Tyto rozdíly jsou však rozpoznatelné hlavně pro pěstitele. U nás nejprodejnější a nejchutnější odrůdy jahod jsou Honeyone, Ostara, Fresca a Kent. Dobrý prodejce by Vám měl umět zodpovědět, o jakou odrůdu jahod se jedná. Další možností je vybrat si jahody sami. Tento “samosběr” nabízí dnes stále vice producentů. Můžete této nabídky využít a natrhat si ty nejčerstvější jahody sami.
Tipy na nákupy
- Krásný vzhled může klamat. Raději se vyvarujte zvláště velkých jahod, které mají sice červenou barvu, ale kolem kalištních lístků jsou pořád zelené. S největší pravděpodobností jsou to jahody ze skleníků, které byly sklizeny ještě nezralé, ovoce uvnitř je tvrdé a téměř nemá chuť.
- Ideální jsou menší plody nejlépe místní produkce. Jsou červené po celém svém povrchu i kolem lístků, mají pevnou konzistenci. Zralé a kvalitní jahody šíří příjemnou aromatickou vůni.
- Plody musí být vždy suché a kalištní lístky čerstvé a na omak“křupavé”.
- Ochutnejte jahodu před koupí, dobrý prodejce by to měl bez problémů umožnit.
Skladování
- Jahody vyžadují pečlivé zacházení. Skladovat by se měly nejvýše dva dny a to na chladnějším místě, avšak ne přímo v lednici, tam už je na ně příliš chladno. U jahod platí dvojnásob, že pokud jsou skladovány delší dobu, ztrácí svou chuť a aroma. Ideální je co nejdřívější konzumace.
- Základní pravidlo pro skladování je: vybalit jahody z původního obalu, vybrat nahnilé kusy a položit jahody ideálně tak, aby na sobě neleželo více vrstev.
Čištění a zpracování
- Věděli jste, že mytím ve vodě ztrácejí jahody až 50% svého aroma? Ideální by tedy bylo jahody nemýt ve vodě vůbec, což ale bohužel většinou nejde. Rozdhodně ale nemyjte jahody pod proudem vody. Plody se snadlo poškodí a ztrácí chuť, vitaminy i minerály. Dejte je raději krátce do velké mísy naplněné vodou a nechejte okapat do utěrky.
- Kalištní lístky odtrhněte až po mytí a těsně před dalším použitím. Stonek můžete odstranit malým nožem.
- Při servírování čerstvých jahod platí, že by se měly krájet a cukrovat těsně před podáváním, aby nepřišly o šťávu a nezměkly.