Rozdělení příborů podle materiálu

// 1.7.2013

ROZDĚLENÍ PŘÍBORŮ PODLE MATERIÁLU

Taky už jste přemýšleli, proč jsou některé příbory víc poškrábané než jiné? Co to je ta často zmiňovaná „osmnáctdesítka“ a proč nerezová ocel rezaví? Důvodem je materiál, ze kterého jsou vyrobeny.

Stříbrný příbor       

Stříbro je nejkvalitnějším kovem a zároveň nejzdravějším materiálem pro výrobu příborů. Chemickou reakcí s potravinami totiž eliminuje bakterie obsažené v potravinách. Zároveň je však také materiálem nejměkčím, což znamená, že je potřeba o něj dobře pečovat, aby se nepoškrábal.       (Přes naše webové stránky je možno zažádat o nabídku stříbrných příborů.)

Příbor z alpaky      

Alpaka je slitinou mědi , niklu a zinku. Používá se také jako výchozí materiál pro postříbřené příbory.

Příbor z nerezavějící oceli 18/10       

Číslo 18/10 označuje poměr chromu a niklu ve slitině. Posuzujeme-li odolnost proti korozi, pak je tento druh oceli nejkvalitnější díky přítomnosti již zmíněného niklu a dalších v malém množství obsažených prvků.

Nikl je však prvkem, který ocel zároveň změkčuje, takže je tento příbor méně odolný proti poškrábání než příbor z jiné oceli.

(viz.linie Jazz, Rock, Vienna, Beta atd. v e-shopu)

Příbor z nerezavějící oceli 18/0          

Označení  18/0 znamená 18% obsahu chromu ve slitině a 0% niklu. Tato ocel je oproti 18/10 díky chybějícímu niklu tvrdší, avšak míň korozi vzdornější.

(viz. linie Economic, Catering, Hotel v e-shopu)

Příbor 13/0        

13% chromu a 0% niklu zaručuje této oceli vysokou tvrdost a odolnost, avšak menší odolnost proti rezavění. Chemické složení této oceli umožňuje její kalitelnost, což je nezbytné pro dosažení  dostatečné tvrdosti  u nožů. Čepel nože a nůž monoblok (vyrobený z jednoho kusu) jsou vždy z oceli 13/0, aby nůž vydržel tlak vyvíjený při krájení.  Uvádí-li se tedy, že je příbor z oceli 18/10, nůž je vždy alespoň z části z materiálu 13/0.

 

Lidově nazývaná nerezová či chirurgická ocel je, jak je zřejmé z výše uvedených poměrů antikorozních prvků ( např.18% chromu + 10% niklu u 18/10), pouze marketingovým označením.  Zbývajících 72% je stále železo, které koroduje. Tudíž i nerezové příbory mohou za určitých podmínek rezavět. Příbory by se vždy měly ihned po použití oplachovat a to i v případě používání myčky nádobí, aby na nich nezůstávaly zbytky jídla, které mohou korozi spustit. 

Zpět

související produkty, které můžete zakoupit v našem eshopu:

linie Economic

chromová nerezavějící ocel 18/0
cena od: 16,50 Kč

linie Jazz

nerezavějící ocel 18/10 leštěná
nůž z oceli 18/0
profi provedení havy-duty
cena od: 18,90 Kč

linie Vienna

tloušťka 3 mm
chromniklová nerezavějící ocel 18/10 leštěná
Viena je nadčasová krása, která se harmonicky přizpůsobuje všem tvarům porcelánu. Příbor zapůsobí svou elegancí v puristickém designu, který zůstává zdrženlivý ve svém pozadí.
Uhlazený a nadčasový definuje vídeňskou kulturu stolování tím nejjemnějším způsobem.
cena od: 42,60 Kč

linie Royal Chippendale

tloušťka 3 mm
chromniklová nerezavějící ocel 18/10 leštěná

Majestátní styl. Royal Chippendale byl koncem 19. století navržen ve stylu anglického královského dvora a ztělesňuje tak britskou kulturu stolování na nejvyšší úrovni.
cena od: 56,70 Kč

Facebooková diskuze

Nákupní košík
0 ks za 0.00 Kč