Peking - Wangfujing

// 28.10.2012

PEKING | Je jedno čínské přísloví, " Pro lidi je jídlo jejich nebe" - a nikde to neplatí tak jako na ulici Wangfujing , kde kuchaři, přes mnohdy nedokonalé podmínky, dovedli své kuchařské umění k dokonalosti.

Když vstoupíte na tuto ulici, která se nachází ve čtvrti Dongcheng, narazíte na fascinující směs kreativity, chutí a snahy využít veškeré dostupné suroviny . Kuchaři smaží, krájí a míchají obvykle jednoduché pokrmy, zejména s rýží jako hlavní pochutinou.

Jsou to jídla, která osloví všechny smysly v souladu s čínským “ jin a jang“.  Tento princip rovnováhy a harmonie se zrcadlí v kombinacích jemných, silně aromatických až ostře pálivých chutí, a tyto překvapivé chuťové vjemy jsou to, co dělá čínskou kuchyni tak atraktivní a ohromující.
Wangfujing kypí restauracemi, stánky a lidmi. Pokud se chcete přesvědčit, že Čína je nejlidnatější stát světa, navštivte ulici Wangfujing v pátek večer.
V úterý a ve středu je hustota obyvatelstva na metr čtvereční výrazně snesitelnější. 
Na jedné straně tu najdete běžné pekingské evergreeny jako kouřící mísy pikantní málà tàng (nudlová polévka podávaná s různými druhy masa) nebo zhájiàngmiàn (nudle v omáčce ze smažených fazolí).
 
Na straně druhé, uvidíte pro Evropana zcela bizardní pochoutky sestavené ze všech možných i nemožných živočišných druhů. Nudí-li Vás krevety a jiné běžné plody moře, zkuste mořský svět na špejli. Kolekce mořských koníků, malých žraloků a hvězdic vypadá už na první pohled lákavě. Pokud v sobě najdete ještě o něco větší dávku odvahy, stánky nabízejí i lákavější sousta v podobě pavouků, štírů, stonožek a brouků různých velikostí. Pokud bude budoucí proteinová výživa lidstva skrytá v hmyzích lahůdkách ( ano, vědecké studie na toto téma existují ), je Wangfujing ideální místo pro zjištění, zda být vegetarián nemá náhodou něco do sebe.
Pokud dáváte přednost moderní kulinářské scéně, nezapomeňte očistit vaše chuťové buňky sklenkou lóngjĭng chá (čaj „ Dračí studna“) a ochutnejte tofu gōngbào jīdīng (tofu pokryté arašídy a ozdobené nasekaným kuřecím masem). 
Cena jídel, pro cizince začínají někde okolo 20 Juanů (asi 60 Kč), pokud ovšem znáte několik slov v pekingské čínštině ( pǔtōnghuà ) ceny okamžitě klesnou na úroveň 5 Juanů (asi 15 Kč). Dejte si pozor na oblíbený trik prodavačů – vnutí vám do ruky kus pečeného masa a když ochutnáte, požadují nesmyslně velkou cenu. 
Čínská věta, která mě napadá v souvislost s Wangfujing , by zněla  asi „Nĭ chī fàn le ma?“„ Už jste jedli?“

Zpět

Facebooková diskuze

Nákupní košík
0 ks za 0.00 Kč