Obohaťte svůj jídelníček o zdravé topinambury

// 1.1.2017

Jíst zdravě, zhubnout, začít cvičit patří asi mezi nejčastější novoroční předsevzetí. V tomto článku se dočtete o jedné méně známé potravině, která by neměla chybět ve vašem jídelníčku, pokud jste se rozhodli pro zdravou životosprávu.

Topinambury neboli jeruzalémské artyčoky jsou podzemní hlízy zvláštního druhu slunečnice. Po uvaření jsou chutí skutečně trochu blízké slunečnicovým semínkům. Na pohled nejsou zrovna přitažlivé a v naší kuchyni jsou vzácné. Jelikož jsou ale dostupné i v zimě, můžeme jimi zpestřit náš jídelníček. Při jejich nákupu vybírejte očima – neměly by být potlučené ani vyschlé. Mohou mít buď pěknou červenou, nebo světle hnědou slupku. Doma vám vydrží v lednici v přihrádce na zeleninu až 14 dní.

Slupku topinamburů nemusíte loupat, jelikož je tenká a bez problémů stravitelná. Pokud jsou topinambury pěkné, stačí je pořádně vydrhnout kartáčkem. Po uvaření chutnají nasládle a dávají jídlu mírně kouřovou vůni. Topinamburové hlízy lze někdy využít jako náhradu za brambory, které jsou více kalorické, jelikož obsahují stravitelný bramborový škrob. Naopak zásobní látkou topinamburů je inulin, což je nestravitelná vláknina, která je bakteriálně fermentována až v tlustém střevě. Z toho pak pramení i limity v použití – ve větším objemu topinambury nadýmají. Jejich stravitelnost se však dá vylepšit dlouhou tepelnou úpravou (můžete je pomalu péct nebo vařit ve vodní lázní  při teplotě kolem 93 °C po dobu alespoň 8 až 10 hodin).

Kromě inulinu obsahují hlízy topinamburu také kvalitní olej, vlákninu, aminokyseliny, draslík, vitamín C a další vitamíny. Inulin není vhodný jen pro diabetiky, ale i pro všechny ostatní, jelikož snižuje hladinu cukru v krvi a ničí volné radikály. Topinambury jsou výbornou dietní potravinou, která pomáhá redukovat nadváhu. Zlepšují činnost trávicí soustavy, jater, ledvin, mají účinky antirevmatické, antiastmatické, detoxikační i antistresové. Těhotným ženám mohou pomoci zmírnit těhotenské křeče nebo nevolnosti. Topinambury také působí pozitivně na snižování hladiny cholesterolu v krvi.

Lehká dietní strava z topinamburů je mimořádně vhodná pro děti, seniory, rekonvalescenty, ale i jako pravidelná dietní složka výživy k aktivování přetíženého organismu. Proto se zvyšuje spotřeba topinamburů jako dietní zeleniny. Jsou vyhledávanou lahůdkou i v gurmánských restauracích v zahraničí, například v Rakousku, Německu nebo ve Francii. Hlízy lze jíst syrové nebo tepelně upravené.

Při použití topinamburů na pyré je potřeba je oloupat. Oloupané a nakrájené topinambury na vzduchu hnědnou, což lze zmírnit ponořením do vody s trochou citrónové šťávy nebo uvařením. Při přípravě pyré je lepší zkombinovat topinambury ještě s další zeleninou.

Topinambury můžete také prudce ugrilovat na plotně, kdy se podobají bramborám pečeným na ohni. Očištěné topinambury položíte na rozpálený gril nebo plotnu. Slupka postupně zčerná a topinambury po 10–15 minutách změknou. Ochutit je stačí špetkou soli.

Při pečenítroubě topinambury karamelizují a jejich chuť se zvýrazňuje – působí více sladce. Mohou se péct ve slupce i oloupané při teplotách kolem 200 °C.

Topinambury lze využít také pro přípravu domácí kávy. Hlízy nakrájíte na malé kousky a za stálého míchání upražíte na pánvi tak, aby byly tvrdé a zbarvené do hněda. Snažte se je nepřepražit, jelikož pak by káva získala nepříjemnou pachuť. Upražené hlízy namelte v kávovém mlýnku a náhražku kávy máte připravenou. Hotový prášek nezalévejte vařící vodou jako u klasické kávy, ale musíte ho několik minut povařit, podobně jako při přípravě melty.

Pokud se chcete udržet v dobré kondici, být plni energie po celý rok, chránit se preventivně proti nemocem nebo máte sklony k nadváze, zahrňte do svého jídelníčku jednu nebo dvě hlízy topinamburu denně, popřípadě pijte z nich čerstvou šťávu, a to zejména na podzim, v zimě a na jaře.

 

Zpět

související produkty, které můžete zakoupit v našem eshopu:

šapo caffee au lait 300 ml

porcelán
63,30 Kč

grilovací deska

konstrukce vyrobena z nerezové oceli
chromovaná grilovací deska (9 mm) usnadňuje čištění
odnímatelný šuplík na odkapávání tuku
hladká grilovací plocha 330 x 270 mm
postupná regulace teploty do 300°C
ochrana proti přehřátí
vhodná pro nepřetržitou práci
vypínač s kontrolkou
protiskluzové nožky
5 157,00 Kč

gn - plech

nerezová ocel 18/10
profesionální provedení - heavy duty
zaoblené hrany a rohy
cena od: 392,00 Kč

Facebooková diskuze

Nákupní košík
0 ks za 0.00 Kč