Co byste měli vědět o hrncích

// 29.7.2013

Co byste měli vědět o hrncích

Než si objednáte nový hrnec, měli byste mít alespoň základní informace o jeho částech. Jen tak budete mít totiž jistotu, že vyberete ten správný právě pro vás.

Tělo hrnce

Základem je disk, ze kterého se tlakem vyrazí hrnec předem určeného průměru s danou tloušťkou stěn (čím silnější stěna, tím větší udržitelnost tepla). Nejdůležitějším kritériem je však materiál disku. (Více o materiálech v příštím článku).

Ucha hrnce

Pro profesionální použití se pro jejich výrobu používá materiál, který nevede teplo, aby nedošlo k popálení rukou. Většinou se setkáte s nerezovými dutými uchy (nerez se dlouho nahřívá), pro vaření v domácnostech se používají také ucha plastová, která však pro profesionální užití nejsou vhodná kvůli snadnému rozbití a nemožnosti použití v troubě.

Důležitým aspektem je upevnění uch. Pro profesionální použití  jsou vhodná přivařená nebo přinýtovaná ucha, aby nedošlo k jejich oddělení od hrnce.

Měli bychom si všímat také tvaru uch, který je důležitý pro jejich udržování v čistotě.

Dno hrnce

Je zásadním prvkem pro prvotní příjem tepla. Zaručuje jeho rychlé vstřebání a následné rozvedení  po těle hrnce, čímž šetří energii a čas potřebný k vaření.

Sendvičové dno

Základem je hliníkový disk (hliník rychle kumuluje a rozvádí teplo), který se přivaří ke dnu hrnce. Na tento disk se pod velkým tlakem a vysokou teplotou „přilepí“ další, tentokrát  disk z nerezové oceli s vyšším obsahem železa, který umožňuje použití hrnce na indukčních deskách. Takto vzniklé dno se nazývá sendvičové, díky spojení více vrstev materiálů.

Je vhodné především na plynové sporáky, u kterých dochází k rychlému vzestupu teploty a tudíž rychlému nahřátí dna. Sendvičové dno snese také větší zátěž, je tedy vhodné především pro profesionální kuchyně.

(Např. linie Profi line v našem e-shopu.)

Kapslové dno

 Skládá se z hliníkového disku menšího průměru, který je uzavřen v pouzdře (kapsli). Pouzdro je vyplněno vakuem a celé přivařené ke spodu hrnce. Po přidání dalšího disku z nerezové oceli k hliníkovému, je hrnec použitelný také na indukci a díky tomuto dalšímu disku můžeme hovořit o kapslovém sendvičovém dnu.

Je vhodné především pro vaření na elektrických, sklokeramických a po přidání nerezového disku i na indukčních vařičích, na kterých dochází k pomalejšímu vzestupu teploty. Používá se tedy vakuum uzavřené v kapsli, které rozvede teplo rychleji.

Kapslové dno má však oproti sendvičovému jednu nevýhodu a to tu, že se může v případě méně kvalitního provedení deformovat.

(Např. linie Kitchen line v našem e-shopu.)

TIP: U některých hrnců či pánví si můžete všimnout, že vlastně žádné dno „nemají“. Je to proto, že jsou celé vyrobené z materiálu, jenž rychle rozvádí teplo. Příkladem je 3-vrstvé měděné nádobí (vnější vrstva měď, mezivrstva hliník, vnitřní vrstva ocel), nebo nerezové nádobí (ocel-hliník-ocel). Obojí najdete v našem e-shopu.

Vnitřní vrstva

Některé hrnce mohou mít vnitřní vrstvu ze stejného materiálu jako vnější (např. linie Profi line) nebo ji mohou mít jinou. Nerezovou v případě měděného nádobí nebo nepřilnavou v případě nádobí  Al black, viz. náš e-shop.

 

O výhodách použití různých vnitřních povrchů si můžete přečíst více v naší sekci článků http://www.cookoncept.cz/cookzine/blog/ne-na-kazde-panvi-udelate-dobry-steak

Poklice

Součást hrnce, která by rozhodně neměla být opomíjená. Dokáže ušetřit energii a čas nutný k vaření, nahradí použití folie v troubě, ale dokáže také zlepšit chuť vařeného pokrmu.

V profesionální kuchyni bychom měli určitě volit poklice nerezové, které se na rozdíl od skleněných nerozbijí, s dobře upevněnými uchy, viz. Ucha hrnce výše.

Zpět

Facebooková diskuze

Nákupní košík
0 ks za 0.00 Kč